Disponibile in:

22 – Chakra – Si funksionojnë Chakras (2 pjesë)

Ky artikull është përkthyer përkohësisht nëpërmjet Google Translate. Artikujt origjinalë janë shkruar në gjuhën italiane. Nëse doni të na ndihmoni të përmirësojmë përkthimin në gjuhën tuaj, na kontaktoni me email. Faleminderit.

Faqja 1 nga 5

artikullin e mëparshëm kam shpjeguar rëndësinë e çakras të lartë, të tilla si Zemra, Mendja dhe Kurora. Këto tre chakras janë thelbësore për të zgjidhur problemet tuaja të përditshme, të gjeni zgjidhjet më të mira dhe të keni vendosmërinë e duhur për të ecur përpara. Tani, megjithatë, vjen pika ime e preferuar. Në fakt, këto tre chakras nuk janë të vetmet që duhet të meditohen, për një arsye shumë më të vlefshme. Edhe pse këto tre chakras janë shumë të fuqishëm në gjetjen e zgjidhjeve, megjithatë ju do të duhet t’i zbatoni ato me veprime konkrete. Nëse nuk lëvizni për të zgjidhur problemet tuaja, si mund të prisni që qendrat e energjisë të bëjnë gjithçka për ju? Akakras ju dhanë idenë, ata zbuluan zgjidhjen për t’ju larguar nga telashet dhe ju dhanë besimin dhe motivimin e duhur për ta bërë atë, por tani ju duhet ta bëni atë. Shpesh, vetëm për shkak se nuk është e lehtë të kuptosh chakra Corona dhe planet e saj universale, do të duket se zgjidhja është shumë komplekse, se është pothuajse e pamundur të fitosh betejën tënde dhe me këtë do të kesh frikë të përballesh me këtë provë edhe pse falë saj e dini se cili është zgjidhja e duhur për tu marrë me të. Frika do t’ju ​​bllokojë. Do të keni ankthin, frikën se mos e bëni atë dhe ndonjëherë zemra nuk do të jetë e mjaftueshme për të qetësuar atë ndjenjën e ankthit që do të shtrëngojë gjoksin tuaj dhe do t’ju mbajë në pezullim. Këtu keni nevojë për Sollex Plexus për të punuar.

Chakra Plexus është e lidhur thellësisht me Zemrën dhe Chi, pasi ajo është e vendosur drejt në zonën e stomakut, në qendër të vijës midis dy çakrasave. Pozicioni i tij është tepër i rëndësishëm. Nëse do të donim t’i përcaktonim chakras të lartë si “ndërmarrje jashtë botës” dhe si “aftësi për të arsyetuar”, Plexus Diellor është mënyra e saktë e mesme midis ndjenjës dhe materies, midis abstrakte dhe betonit. Kurora e akakrës dhe ajo e Mendjes, nëse do të ishin të paekuilibruar do të duhet të përplasen, sepse njëra punon në ngjarje të jashtëzakonshme dhe jashtë arsyes, ndërsa tjetra është e arsyeshme dhe reflektuese; e gjithë kjo mund t’i bëjë ata të duken pothuajse të kundërta, por në realitet, falë meditimit, ata do të bashkëpunojnë shumë mirë dhe së bashku do të gjejnë zgjidhjen e duhur. Plexus është në mes të dy të kundërtave të plota që janë ndjenja materiale dhe konkretizimi, ose Zemra dhe Chi. Sidoqoftë, nëse këto çakra ushqehen me prana, ata do të punojnë shumë mirë së bashku. Ndjenja nuk është e arsyeshme: Ndjenja e Zemrës është shumë më e ngjashme me chakra Crown, në kuptimin që ajo nuk e ndjek aspak arsyen njerëzore, por të vetën. Chi nuk është abstrakt, nuk mendohet, nuk është ndjenjë; Chi është çështje, është konkretizim. E megjithatë, të bashkuar të gjithë së bashku, ata formojnë një forcë të jashtëzakonshme që nuk mund të kuptohet vetëm me teori. Chakrat ju ndihmojnë të konkretizoni qëllimet dhe mendimet tuaja në këtë çështje, kjo është arsyeja pse ata që meditojnë mund të arrijnë qëllimet e tyre, madje shumë më shpejt se ata që e kaluan jetën duke studiuar dhe punuar për të pasur sukses, por që kurrë nuk kanë medituar kaq shumë herë ne nuk mund të. Duket e çuditshme, sepse nuk jeni mësuar me këtë informacion, megjithatë chakras tuaj ju japin një forcë që ju lejon të keni fuqi të madhe mbi këtë realitet.

Il Plexus është në mes të emocionit dhe fizikës, një urë e jashtëzakonshme që ju lejon të përjetoni emocione. Sepse nëse besuat se emocionet ishin vetëm ndjenja dhe për këtë arsye faktorë abstrakte, Plexus ju lejon të ndjeni fizikisht emocionet tuaja, dhe e bën këtë, e bën atë çdo ditë, vetëm se nuk ndodh me ndërgjegje dhe kjo ju bën që të vuani ndjenjat tuaja në vend të gëzojnë ato! Plexus Diellor është mënyra e mesme midis dimensionit energjetik dhe atij fizik – duke pasur parasysh që shtrihet mes Chi dhe Zemra – dhe kjo është arsyeja pse kur kemi një ndjenjë shumë të fortë ajo reverberon në stomak duke na bërë të ndiejmë një ndjesi fizike. Kur kemi një emocion shumë të fortë, për shembull sepse ndjehemi të dashuruar, këtu perceptojmë një bllokim në stomak që do të betoheshim të ishte i vërtetë, i vështirë dhe fizik, sikur stomaku të kishte një gur në të që na pengon të hamë. Kur ndjehemi të shqetësuar, të frikësuar, të zemëruar ose shumë të trishtuar, këto emocione madje mund të na bëjnë të sëmuremi në stomak dhe diarre.

Faqja 2 nga 5

Si mund të preket ose nuhasë një ndjenjë e padukshme, diçka që nuk mund të shihet? Si mundet që diçka për të cilën besojmë se nuk është e vërtetë – pse nuk marrim frymë apo hamë – të shkaktojë një sëmundje të ngjashme brenda stomakut tonë dhe në përgjithësi në trupin tonë fizik? Sepse ndjenja bëhet konkrete falë çakras Kush! Plexus është në mes të ndjenjës së Zemrës dhe konkretizimit fizik të Chi. Plexus është shumë i dobishëm, sepse duke medituar mbi të dhe për këtë arsye duke e bërë atë të fortë, na lejon të kemi një stomak që mbrohet në të gjitha shqisat. Në fakt, ndjenjat negative bien në stomak duke na bërë të ndiejmë dhimbje, por nëse meditojmë në Plexus, chakra mbron stomakun dhe parandalon që ndjenjat negative të kompaktohen brenda organit dhe kështu të bëhen fizike përmes dhimbjes, nauze dhe diarre. Ai që mediton në Plexus nuk vuan më nga dhimbjet e stomakut që ai më parë vuante shpesh; le të pyesim veten pse.

Plexus është chakra që ndjen ndjenjat në një mënyrë fizike dhe është shumë e rëndësishme ta njohësh atë, sepse për shkak të një plexusi, ndjenjat e njerëzve të tjerë mund të bien edhe në trupin tonë fizik; pasi Plexus është në fakt një akumulues i ndjenjave – shpesh kryesisht negativ (vetëm sepse këto janë ndjenjat që njerëzit i përjetojnë më shumë për shkak të pakënaqësive të tyre personale, të cilat më pas përfundojnë edhe duke u dërguar të tjerëve) – shndërron ndjenjat e zemërimit dhe trishtimit të njerëz që mendojnë në ndjesi fizike që dëmtojnë trupin tonë fizik. Kjo për shkak se mendimet e njerëzve heqin energji, e cila mund të ndikojë dhe ndonjëherë të dëmtojë njerëzit për të cilët mendojnë me ndjenja negative! Me fjalë të tjera, dhimbja e stomakut është një shenjë e fortë që tregon thithjen e energjisë negative, e cila mund të krijohet nga brenda nëse jemi njerëz pesimist, ose arrijmë nga jashtë nëse jemi njerëz që jemi viktima të ndikimeve negative nga njerëzit e tjerë; ose nga prania jo-fizike që na dërgojnë këto energji negative. Edhe nëse nuk e shohim me sy, njerëzit e tjerë na dërgojnë shumë energji negative. Duke medituar vazhdimisht, ne i japim forcë Plexusit tonë për të mbrojtur veten tonë dhe për këtë arsye të reagojmë, duke parandaluar kështu ndjenjën negative të bërjes së sëmundjes fizike, pavarësisht nëse kjo energji ka lindur nga brenda apo nga jashtë. Plexus na jep mundësinë të gjejmë atë forcë për tu përplasur ndaj çdo fatkeqësie që na pengon, pa ndier ndonjë ndjenjë fizike negative që na destabilizon, siç janë frika, pesimizmi, ankthi etj. Pikërisht për këtë arsye, Plexus është i lidhur me konceptin e realizimit të qëllimeve të tij: nëse keni frikë fizikisht nuk mund të realizoni idetë tuaja. Frika është një ndjenjë shumë e komplikuar dhe nëse materializohet fizikisht në trupin tuaj, ju pengon të ndërmarrni hapat për të vepruar dhe të luftoni për atë që besoni.

Frika është e aftë t’ju shkaktojë dhimbje të mëdha dhe probleme fizike, siç mund të jenë ankthi dhe pesimizmi. Duke medituar ju i jepni më shumë forcë Plexusit tuaj, kështu që në vend që të ndjeni frikë, do të jeni në gjendje të ndjeni atë meritë fizike brenda jush që do t’ju lejojë të përballeni me ndonjë pengesë. Plexus është zgjidhja për ankthin, frikën dhe sulmet e panikut, në fakt është e qartë që vuajmë nga këto probleme, ajo ka një chakra Plexus që është edhe më e dobët se norma. Meditimi në Plexus, dhe për këtë arsye ushqyerja e tij me energji, do t’ju ndihmojë shumë që të merreni shpejt me ankthin, frikën dhe problemet e panikut, sepse me të vërtetë do të forconi chakra më të lidhur dhe të përgjegjshme të këtyre emocioneve fizike. Pastaj filloni të meditoni në Plexus dhe do të shihni sesi do të zgjidhen këto probleme. Chakra e zemrës do të ketë një vlerë të rëndësishme për të krijuar ndjenjën pozitive që Plexus pastaj do të amplifikohet; arsyeja, pra chakra e mendjes, do të duhet ta bëjë Plexus të kuptojë se nuk ka asnjë arsye pse ai të vuajë fizikisht vetëm për shkak të një ndjenje të keqe. Me këtë ju e kuptoni se të gjitha chakras duhet të punojnë së bashku, kështu që është thelbësore që të meditoni në të gjitha 5 chakras dhe jo vetëm në një. Gjatë gjithë jetës suaj nuk e keni ditur ekzistencën e çakareve, të cilat gjenden menjëherë brenda jush dhe ata thjesht prisnin që t’ju jepnin këtë fuqi.

Faqja 3 nga 5

Shumica e problemeve tona të përditshme do të ishin krejtësisht të zgjidhshme vetëm duke medituar, sepse duke ushqyer chakras tonë ne do t’u jepnim atyre forcë për të na ndihmuar të jemi më të përqendruar, zgjuar, të përgjegjshëm, të aftë për të zgjidhur problemet falë chakras të lartë; por jo vetëm. Do të ndikoheshim më pak nga njerëzit e tjerë, sepse ata janë më të përqendruar në vendimet dhe aftësitë tona. Do të ishim më pak emocionues dhe më empatikë: domethënë do të ishim më të fortë të përballemi me ofendimet e të tjerëve dhe gjithçka që mund të na bëjë të vuajmë, gjë që nuk do të thoshte të bëhesh i pandjeshëm, sepse përkundrazi do të ishim më të aftë të kuptonim dhe percepton gjendjen shpirtërore dhe mendimet e njerëzve. Pra, do të ishim më të ndjeshëm, por në të njëjtën kohë më të fortë dhe të aftë të shkëpusim ndjenjat që nuk na pëlqejnë. Përmes Plexus, Zemra, Mendja dhe Kurora, ne do të zgjidhim tashmë shumë nga ato probleme që karakterizojnë ditët tona, por këtë mund ta bëjmë vetëm nëse meditojmë për të.

Por ka ende një ingranazh që mungon për të bërë gjithçka. Në fakt, megjithëse ju mund ta keni gjetur zgjidhjen për problemet tuaja përmes chakras të lartë (Mendja dhe Kurora), motivimi falë Zemrës, vendosmëria për të luftuar dhe kapërcyer frikën falë Plexus, ne ende nuk kemi të gjitha mjetet për të përballuar tonë problem. Për ta bërë këtë duhet të veprojmë, por na duhet forcë fizike për të pasur sukses. Ja ku përshtatet Chi. Kjo chakra mund t’ju ​​bëjë të mendoni për shumë gjëra, por e vërteta është se pa Chi nuk është e lehtë të materializohen qëllimet tuaja. Për sa kohë që dikush mendon, dikush mbetet i vendosur për të menduar. Shpesh të menduarit dhe të shpresuarit nuk është e mjaftueshme dhe madje guximi për të përballuar pengesat mund të mos jetë i mjaftueshëm, sepse nuk do të thotë që ju me të vërtetë po përballeni me ta. Të jesh i uritur nuk do të thotë të hahesh: megjithëse je i uritur dhe do të dëshironit të hani, kjo nuk do të thotë që tashmë po e bëni, sepse nëse do të ndodhte kështu do të ndalonit të ndjeni urinë. Ju mund të keni gjithë guximin që dëshironi, por derisa të lëvizni për të vepruar dhe për të kryer veprime të caktuara, problemi do të mbetet, edhe nëse brenda mendjes tuaj do të mendoni se është bërë e thjeshtë për t’u zgjidhur. Kjo është puna e Chi: shërben për të konkretizuar idetë tona dhe për t’u përballur me frikën tonë. Chi është chakra e energjisë fizike, e cila është ajo që lidhet më shumë me këtë aeroplan fizik krahasuar me të tjerët. Në fakt, chakra Corona është shumë më dimensionale, Përkthimi i Mendjes, Zemra na bën të ndiejmë emocione, por Chi është ajo që më lidh fizikisht në këtë dimension material. Për këtë arsye, për çfarëdo qëllimi që duam të arrijmë në planin fizik, është shumë më mirë të kemi një Chi të fortë dhe të fortë, të dobët dhe të tharë. Në praktikë, Chi është chakra që i bën idetë tona reale dhe i bën ato konkrete në këtë dimension fizik. Kur vizualizojmë, është sikur ajo që ne po krijojmë ekziston, por në një dimension që është tepër abstrakt për t’u parë dhe ndjerë nga të gjithë, prandaj besohet se nuk është real; Chi lejon të bëj realitet ngjarjet që dëshirojmë në mendjen tonë, duke i bërë ato të ndodhin edhe në planin fizik. Kjo chakra është mjeti me të cilin mund ta realizojmë idenë tonë më lehtë sesa mendojmë. Ka raste kur besoni se nuk keni shpëtuar, se nuk ka zgjidhje për problemet tuaja ose që doni diçka që besoni se është e pamundur, por që falë praktikës mund të arrini sukses ta bëni atë.

Të gjitha chakras punojnë së bashku për të bërë që të arrini qëllimin tuaj, por për të përfunduar, varet nga ju të ndërmarrni veprime për të arritur atë që synoni, sepse nëse nuk veproni dhe qëndroni të vendosur, është e vështirë të realizoni atë që vetë mendoni se është e pamundur. Chi vlerëson të menduarit tuaj dhe ju lejon ta praktikoni më lehtë pa përdorur përpjekje të tepruar, duke pasur sukses veten më shpejt nga sa do të prisnit. Chi është realiteti i këtij dimensioni, është ajo chakra që ju jep provat konkrete se është e gjitha e vërtetë, është çakra më e lehtë për t’u kuptuar sepse është e drejtpërdrejtë, ju jep menjëherë ndjesi fizike që ju tregojnë se jeni të vërtetë. Ju jep forcë fizike dhe duke qenë shumë afër Plexus, ju jep forcë morale si guxim, që ju shtyn juve që të keni nevojë për të ecur përpara. Nuk është rastësi që atletët që dëshirojnë të bëhen kampionë, të zbulojnë dhe të vendosin të përdorin Chi sepse kjo mund t’i garantojë atij forcë dhe shkathtësi shtesë që i lejon atij të kapërcejë kundërshtarët e tij. Shtë praktikisht chakra që i bën teknikat, vendimet dhe idetë tuaja efektive dhe realiste, duke i bërë ato konkrete dhe materiale në këtë dimension.

Faqja 4 nga 5

Shtë një chakra themelore për të mbijetuar në jetën shoqërore të këtij planeti, sepse ju mbron nga agresioni, ju forcon në teknika fyese, ju lejon të konkretizoni jetën tuaj me ngjarje të vërteta, ose më saktë të përcaktuara të vërteta në këtë sferë fizike. Në thelb e dimë se gjithçka që na rrethon nuk është e vërtetë, por për të tjerët, për njerëzit pa vetëdije, gjithçka që na rrethon është realiteti i vetëm që ekziston, kështu që është shumë e rëndësishme të praktikojmë që ta kemi Chi fortë sepse kjo na lejon të jetoni një jetë që do të konsiderohet e vërtetë nga kjo Matricë. Në praktikë, pa Chi, çakrat e tjerë mund të jenë gjithashtu shumë të fuqishëm, por ju prapë do të ishit shumë “jashtë botës” sepse nuk do të materializoheshit në këtë aeroplan fizik. Prandaj, pyetja mund të lindë spontanisht: nëse Chi është chakra më e rëndësishme për këtë dimension, pse jo vetëm të meditoni për këtë? Pse të përqendrohemi te çakrat e tjerë? Përgjigja është e thjeshtë. Sepse Chi nuk është chakra më e rëndësishme! Ai e bën një ide konkrete, një vendim që keni marrë me çakrat e lartë, por nuk është e thjeshtë të konkretizoni diçka pozitive nëse keni vetëm probleme dhe mendime negative në mendje; është e qartë se do të bënit vetëm probleme dhe ngjarje negative! Dhe kjo nuk duhet të ndodhë më. Kjo është arsyeja pse ne meditojmë të gjithë 5 chakras së bashku, dhe jo vetëm në Chi: sepse para se të konkretizojmë, duhet të kuptojmë se çfarë është ajo që vërtet duam të realizojmë. Nëse ne jemi gjithmonë pesimistë dhe plot probleme, Chi nuk do të jetë në gjendje të bëjë shumë për të na ndihmuar, përkundrazi do të dobësohet më tej.

Për të njëjtën arsye do të ishte e gabuar të praktikohet mbi çdo chakra tjetër duke injoruar plotësisht të tjerët, siç është chakra e Zemrës, sepse dikush do të bëhej tepër emocional dhe do ta harronte plotësisht arsyen; për më tepër, njeriu kurrë nuk do të mund të konkretizonte diçka në jetën e dikujt, sepse ne do të ishim shumë të përqendruar në ndjenja, por pak në konkretizim. Prandaj, zemra e vetme – edhe nëse është një chakra shumë pozitive dhe dashamirëse – nuk do të ishte e mjaftueshme për të jetuar mirë jetën e një personi. Nëse chakra e mendjes do të merrej si chakra e vetme dhe do të praktikohej vetëm në atë, një do të përfundonte duke u bërë shumë i bindur për logjikën e tyre, obsesiv, sepse mendja chakra pa ndihmën e kurorës dhe të gjithë të tjerëve, nuk do të arrinte të ekuilibroni veten dhe bëjeni një person të plotë. Nëse i kushtoni kohën tuaj ekskluzivisht çakrasë të mendjes dhe askujt tjetër, pasi plakeni nuk do të arrini qëllimet tuaja në mungesë të çakrasave të tjerë sepse nuk do të keni forcën t’i zbatoni ato në praktikë. Prandaj do ta bindnit veten duke e ditur të gjithë të vërtetën sepse Mendja mund t’ju ofrojë kaq shumë, por ju do të vazhdoni të mos keni prova konkrete në mungesë të Chi, Plexus dhe çfarëdo. Për të evoluuar ju duhet të ekuilibroni veten, kështu që ju duhet të meditoni në të gjitha 5 chakras.

Këtu ju shpjegohet pse ne kemi nevojë për të gjithë chakra evoluar me ekuilibër, që ushqehen dhe nuk përdoren vetëm rrallë, dobët dhe madje edhe pa vetëdije. Të gjithë kemi çakra të shumta brenda nesh, përfshirë 5 ato më të rëndësishmet që nëse i përdorim çdo ditë me vetëdije, do të përmirësonin jetën tonë nga gjërat më të vogla deri në përvojat më të mëdha. Meqenëse këto çakra aktualisht nuk kanë energji prana – derisa të fillojmë të meditojmë – ata janë në gjendje të kryejnë vetëm veprime të pakta “normale”, më shpesh me rezultate të dobëta, por asgjë të jashtëzakonshme, e lëre më shpirtërore / paranormale. Nëse në vend të kësaj meditojmë në chakras për t’i ushqyer ato me energji prana, ne u japim atyre forcë që të jenë në gjendje të funksionojnë edhe në planin paranormal, duke qenë në gjendje të na ofrojnë përvoja të mëdha pozitive dhe evolucionare. Duke medituar në chakras ju lejoni atyre që të evoluojnë dhe forcojnë aftësitë e tyre, të cilat do t’i përdorni për të përmirësuar çdo aspekt të jetës tuaj të përditshme, si dhe të evoluoni në aeroplanët shpirtërore. Për më tepër, ju mund të kuptoni pse ne praktikojmë në shumë chakras madje aq shumë të kundërt me njëri-tjetrin, të tilla si Kurora (përvoja dimensionale dhe ekstrasensore) dhe Chi (fakte reale dhe veprime konkrete): ndërsa chakra Corona na hap mendjen dhe na bën të zbulojmë të reja botë dhe dimensione të reja, chakra Që na sjell përsëri në tokë dhe na bën të kuptojmë se është mirë të njohim dimensionet e tjera, por që nuk duhet të kufizohemi në veten tonë duke jetuar me kokat tona në një botë tjetër.

Faqja 5 nga 5

Shtë e drejtë që jetojmë në këtë dimension konkret sepse nëse kemi lindur do të jetë edhe një arsye. I njëjti rregull funksionon për çakrën e Zemrës: nëse do ta përdorim vetëm atë, do të ishim tepër emocionues dhe me kokën në ajër në vend që të jetonim jetën shumë të vëmendshëm ndaj asaj që po ndodh rreth nesh. Pikërisht sepse duhet të jemi të ekuilibruar, ne nuk meditojmë vetëm në Chi, por edhe në çakrat e lartë, në mënyrë që ata të na lejojnë të kuptojmë se gjithçka që shohim dhe besojmë se është e vërtetë mund të mos jetë e vërtetë, sepse ka kaq shumë dimensione të tjera, kur Matrica që ne zakonisht dimë nuk ekziston, por ka diçka tjetër. Prandaj kjo chakra na lejon të mos e lidhim veten shumë me këtë dimension siç do të kishim bërë nëse do të kishim medituar vetëm në Chi (duke qenë një chakra shumë materiale dhe për këtë arsye të lidhura me maska ​​tokësore!) Duke na bërë të shohim më gjerë.

Tani ju e dini arsyen pse unë tregoj minuta të sakta për të medituar në secilin prej chakras sesa t’i trajtoj sikur të ishin të gjithë njësoj, për shembull meditimi i 10 minutave në secilën prej tyre pa i njohur dallimet, siç bëjnë shumë të tjerët gabimisht. Do chakra është e ndryshme dhe pak nga pak do të mësoni të kuptoni veçantitë e saj. Mësimi i sotëm është në fakt vetëm një shpërndarje e asaj që janë çakrasët, sepse në realitet ata mbajnë për ne kaq shumë informacione të tjera interesante që mund të përdorim për të mirën tonë fizike, emocionale dhe mendore. Këshillat e mia janë të meditoni se si ju mësova dhe të mos shqetësoheni, sepse nuk do të duhen disa minuta më shumë në një chakra për të prishur ekuilibrin tuaj, por unë ju sugjeroj të shmangni ato trillime “agjërimi” të diktuara nga mjeshtër të tjerë të rremë shpirtërorë, që ju ftojnë të meditoni vetëm dhe ekskluzivisht në një chakra, duke ju penguar kështu të evoluoni me ekuilibër për të gjithë të tjerët, siç duhet të bëni. Meqenëse keni jetuar deri sot pa përdorur vetëdije të chakras, ju mendoni se gjithçka është normale dhe se jetoni mirë pa të, por nëse vendosni të praktikoni mbi to dhe t’i shfrytëzoni ato për të arritur qëllimet tuaja, do të pyesni veten se si mund të jetonit më parë pa ndihmën e tyre. Kur filloni të përdorni chakras dhe përmirësoni çdo pikë të jetës tuaj falë forcës natyrore që ata janë në gjendje t’ju bëjnë përshtypje, ju e kuptoni se sa me fat keni që keni zbuluar praninë e tyre brenda jush. Ata janë si muskujt e fshehur që thjesht presin të stërviten. Varet nga ju që të vendosni ta bëni atë, çdo ditë.

Në këtë artikull ju sqarova se cilat janë chakras, por mos kini frikë nëse mendoni se nuk e keni kapur çdo përkufizim të vetëm në mënyrë të përsosur, sepse mënyra e vetme për të kuptuar me të vërtetë si funksionojnë chakras është t’i provoni ato në dorën e parë. Në teori mund të kuptoni që secila chakra ju ndihmon në fusha të caktuara të jetës tuaj, duke forcuar aftësitë tuaja. Për shembull, Chi rrit forcën tuaj fizike ndërsa Mendja përmirëson intelektin tuaj; por në praktikë do t’i kuptoni të gjitha këto vetëm duke medituar dhe dhënë chakras tuaj fuqinë për të bërë gjithë këtë. Përmes ushqimit të pranës, falë meditimit, chakras tuaj mund të ju ndihmojnë vërtet të bëni ndryshimet që ju nevojiten dhe keni dashur gjithmonë të arrini; por pa energji ata nuk mund ta bëjnë, sepse nuk kanë forcë ta bëjnë atë. Për më tepër, chakras jo vetëm që shërbejnë për të forcuar aftësitë tuaja “normale”, por edhe për të forcuar ndjesitë tuaja shpirtërore, ato të quajtura “paranormale”. Pra, të meditosh mbi chakras ju lejon të evoluoni në veten tuaj të gjitha ato aftësi psikike që do t’ju ndihmonin të jetoni me të vërtetë një jetë më të mirë, jo vetëm me fjalë por në vepra konkrete. Në artikullin tjetër, ne do të thellojmë Mendimin, për të përmirësuar seancat tuaja të mëvonshme të Meditimit. Mos u nxitoni për të kuptuar gjithçka menjëherë, sepse të mësuarit e informacionit të caktuar kërkon kohë dhe shumë meditim. Kohët e fundit ju e gjetët veten të katapultuar në një “realitet” shumë të ndryshëm nga ai në të cilin keni jetuar gjatë gjithë këtyre viteve, kështu që është normale të ndjeheni të zhvendosur dhe e keni të vështirë të mësoni njohuri të caktuara. Ne duhet të pranojmë që ka shumë informacione të zbuluara të gjithë së bashku dhe nuk është e lehtë përvetësimi i saj në çast! Por ju nuk keni pse të shqetësoheni, sepse kjo është e njëjta pengesë e saktë për të cilën të gjithë, në fillim të udhëtimit tonë, u ndalën të mendojnë. Krijoni veten me durim dhe shkoni hap pas hapi, pa u nxituar. Në këtë mënyrë ju do të evoluoni në një mënyrë të ekuilibruar, pa boshllëqet t’ju ndalojnë.

 

 

Ky dokument është përkthimi i aritukullit origjinal (https://www.accademiadicoscienzadimensionale.com/archives/84162) i sitit Accademia di Coscienza Dimensionale.

Fundi i faqes 5 nga 5. Nëse të pëlqeu artikulli komento këtu poshtë dhe përshkruaj ndjesitë e tua gjatë leximit apo praktikimit të teknikës së propozuar.

 

Ky dokument është pronë e https://www.accademiadicoscienzadimensionale.com/. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara, është i ndaluar çdo përdorim i plotë apo i pjesshëm i përmbajtjeve të pranishme në portal, përfshirë memorizimi, riprodhimi, ripunimi, përhapja apo shpërndarja e përmbajtjeve të njëjta nëpërmjet çdo platforme teknologjike, suporti apo rrjeti telematik pa autorizimin e shkruar të mëparshëm nga ana e Akademisë së Koshiencës Dimensionale, A.C.D. Çdo shkelje dënohet me ligj. ©

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Vuoi aggiungere il tuo banner personalizzato? Scrivici a [email protected]