Disponibile in:

32 – Probleme ditore – Dhimbje koke (1 pjesë)

Ky artikull është përkthyer përkohësisht nëpërmjet Google Translate. Artikujt origjinalë janë shkruar në gjuhën italiane. Nëse doni të na ndihmoni të përmirësojmë përkthimin në gjuhën tuaj, na kontaktoni me email. Faleminderit.

Faqja 1 nga 6

Dhimbja e kokës është një dhimbje që karakterizon ditën e shumë njerëzve, qofshin ato gra, burra apo fëmijë të vegjël. Gjëja e parë që bëjmë është të marrim ilaç për ta lënë të kalojë, me shpresën se do të funksionojë; por shumë herë edhe ilaçi duket se nuk ka asnjë efekt, sepse dhimbja është aq e fortë sa na bën të humbasim shpresën. Por a janë vërtet këto dhimbje koke normale? A është e mundur që të zgjoheni në mëngjes tashmë me një dhimbje koke të fortë, edhe nëse keni fjetur gjatë gjithë natës dhe nuk ka ndonjë arsye logjike që ajo të vijë? Ndoshta nuk do t’ju habisë të dini se shumica e dhimbjeve të kokës nuk janë aspak normale. Unë e njoh mirë dhimbjen e kokës, sepse më ka shoqëruar për shumë vite të jetës sime, duke filluar që nga kujtimet e mia kur isha 4 vjeç, deri sa u bë një gozhdë e vërtetë fikse, pikërisht që kur isha 8 vjeç. Nuk kishte asnjë ilaç që mund të më merrte përsipër, derisa gjeta zgjidhjen: kuptoni se cilat ishin shkaqet që të bazohesha tek ata. Dhimbjet e kokës janë të gjitha të ndryshme dhe është absolutisht e gabuar të mendosh që kjo dhimbje e tmerrshme është plotësisht normale. Nuk ka asgjë normale në lidhje me dhimbjen në kokë! As nuk është normale që fëmijët e vegjël të vuajnë prej saj, kjo do të thotë se shkaqet nuk janë të gjitha logjike siç besohet në mënyrë naive.

Dhimbjet e kokës janë të gjitha të ndryshme, dhe nuk duhet të mendohet se secili prej nesh ka vetëm një lloj dhimbje të vetme, sepse në realitet gjatë rutinës tonë mund të përjetojmë edhe më shumë lloje të dhimbjeve të kokës në një kohë. Duke filluar nga dhimbja e kokës në qendër të ballit, tek ajo që fillon nga një binjak i veçantë brenda syrit, tek ai që përqendrohet në qendër të kokës, deri në atë që fillon nga pjesa e prapme e kokës dhe rrëshqet deri në qendër – gati për të dhënë ndjesinë e një plumbi që shpon kafkën – deri në dhimbjet më të zakonshme në tempuj. Dhe ka shumë të tjerë! Këto dhimbje koke janë shumë të ndryshme nga njëra-tjetra dhe ndonjëherë ato mund të vijnë njëra pas tjetrës, sikur të gjitha dhimbjet e ndezura njëkohësisht në zona të ndryshme të kokës. Kjo nuk është normale, le ta sqarojmë menjëherë. Ata që nuk vuajnë nga dhimbje koke absolutisht nuk mund ta kuptojnë dhimbjen që ndiejnë kur vuajnë prej saj. Ata që nuk vuajnë nga kjo janë me të vërtetë shumë me fat, sepse nuk janë viktima të kësaj vuajtjeje, që ndonjëherë, ata janë aq të fortë saqë ju do të qani nëse nuk do të ishte për të qarë se do të rritnit dhimbjen e kokës, dhe është gjëja e fundit që do të dëshironit të bënit. Ka shumë dhimbje të përditshme që mund të na ndodhin nga askund dhe shqetësojnë rutinën tonë. Nga një dhimbje në stomak, tek një shqetësim në shpinë, ne flasim për dhimbjet e përditshme që vijnë nga askund dhe që mund të jenë shumë të bezdisshme. Sidoqoftë, nga të gjitha problemet e përditshme, dhimbja e fortë e kokës është një nga ato dhimbje që ju zhvlerëson më së shumti, sepse kjo ju bën plotësisht të paaftë të reagoni ndaj çdo situate. Të gjitha dhimbjet janë të këqija, por të paktën shumica prej jush e dinë shkakun. Nëse keni dhimbje stomaku, mund të shkaktohet nga ato që hëngrën natën e kaluar; nëse shpina ju dhemb, mund të jetë përpjekja që keni bërë për të ngritur diçka, ose keni fjetur në pozitë të gabuar. Por si mund të bëhet dhimbja e kokës kaq e fortë, befas, pa bërë asgjë për ta provokuar?

Sigurisht që ka edhe shkaqe natyrale që mund të shkaktojnë dhimbje koke, por nuk ka vetëm ato siç duam të mendojmë me naivitet. Gjëja më e keqe është se ata që vuajnë shumë dhimbje koke, madje e vuajnë atë çdo ditë, mësohen me këtë dhimbje deri në atë pikë sa ata vërtet besojnë se është normale. Pse? Sepse ka jetuar së bashku për shumë vite dhe tani dhimbja është bërë një tipar i rutinës së dikujt, aq sa, në ato ditë të rralla kur ai nuk zgjohet me dhimbjen në kokë, ai do të mendojë: “E çuditshme, sot nuk kam dhimbje koke … me siguri do të vijë më vonë! “. Ndoshta edhe ju keni menduar “E çuditshme, sot nuk kam dhimbje koke”, dhe kjo është arsyeja kryesore pse duhet të mendojmë për anomalitë e dhimbjes në kokë: çuditshmëria nuk zgjohet pa dhimbje koke, por po e pranon këtë dhimbje kaq shumë të mendojmë se na mungon prania e tij.

Faqja 2 nga 6

Pra, le të kuptojmë se cilat janë dhimbjet më të ndryshme të kokës, cilat janë shkaqet e tyre dhe cilat janë zgjidhjet. Ne do të flasim për dhimbje koke të shkaktuara nga “arsye normale” dhe dhimbje koke që nuk kanë asgjë me të vërtetë normale.

Dhimbja e parë dhe më e zakonshme e dhimbjes së kokës është ajo që fillon nga qendra e ballit. Zakonisht është e përqendruar drejt në qendër të ballit, përndryshe fillon nga qendra e vetullave, pra më afër syve, por pa to ndjen dhimbje. Ne pothuajse gjithmonë e shoqërojmë këtë dhimbje me sinusitin, megjithëse është e paimagjinueshme të keni sinusit shumëvjeçar, ditë dhe natë çdo ditë të muajit dhe vitit; pa vuajtur as nga një i ftohtë. Do të mahniteni kur dini se kjo dhimbje koke pothuajse gjithmonë varet nga një chakra e rraskapitur Mind. Akakra Mind ka një potencial të shkëlqyeshëm, por ajo shkarkon shumë lehtë dhe për këtë edhe ndiejmë dhimbje shumë të forta. Si një demonstrim që chakra Mind është shumë më e rëndësishme nga sa mendoni, disa minuta meditim në ditë në atë chakra do t’ju lejojë të heqni qafe dhimbjen e kokës nga rutina juaj. Në përgjithësi dhimbjet e kokës vijnë kur chakra është drenazhuar rëndë, kështu që nuk është e mjaftueshme të përqendroheni një çast për ta lënë të kalojë, sepse duhet të ngarkoni chakrën tuaj në mënyrë që të ketë energji të mjaftueshme për të mos na sjellë dhimbje edhe në ditët në vijim. Të gjithë ata që meditojnë në chakra Mind, çdo ditë me teknikën e duhur të Meditimit, arrijnë të shërohen nga dhimbja e kokës dhe të parandalojnë kthimin e saj. Për ata që vuajnë shumë nga dhimbja e kokës, një ose dy ditë në të cilën dikush harron të ushtrojë meditim do të ishte e mjaftueshme për të gjetur dhimbjen e kokës ditën tjetër. Kjo tregon që chakra Mind po kullon shumë shpejt, dhe kërkon shumë energji. Sa më të forta të jenë dhimbjet e kokës, aq më shumë është drenazhuar chakra, prandaj nevojitet më shumë thithje prana. Nëse vuani nga kjo lloj dhimbje në kokë, domethënë ajo që fillon nga qendra e ballit, me siguri keni provuar tashmë një mijë ilaçe të ndryshme dhe pavarësisht kësaj, dhimbja e kokës nuk largohet. Meditimi nuk ju bën të shpenzoni para dhe nuk keni efekte anësore, siç bëjnë ilaçet. Për këtë arsye ju këshilloj të meditoni në çakrën Mind, sepse nuk keni asgjë për të humbur, por duhet të përfitoni vetëm nga kjo. Nëse përpiqeni të meditoni në chakra Mind, çdo ditë për të paktën 5 ditë, do të vini re se si ditën tjetër nuk do të vuani më nga një dhimbje koke. Nëse jeni lloji i personit që nuk vuan kurrë nga dhimbja në kokë, atëherë mund të mos besoni në të gjitha këto; por nëse jeni lloji i personit që pëson dhimbje koke pothuajse çdo ditë të jetës së tij, do të jetë shumë më e lehtë për ju të realizoni efektivitetin e madh të Meditimit. Kjo për shkak se do të kuptoni menjëherë pas disa ditësh që është e vërtetë: do të zgjoheni pa dhimbje koke dhe gjatë ditës nuk do të merrni shenja dhimbjeje. A është ky një efekt placebo? A është sugjerim? Besoni në atë që dëshironi, por Meditimi do t’ju ​​bëjë që dhimbja e kokës të largohet dhe efekti do të zgjasë një kohë të gjatë, nëse vazhdoni të meditoni. Kështu që ju mund të vendosni të zvogëloni meditimin, ose mund ta kuptoni që disa dhimbje nuk janë të lehta për t’u kuruar me ilaç – përndryshe do të keni ngritur tashmë dhimbjen e kokës përgjithmonë dhe nuk do të ishit këtu për të kërkuar zgjidhje të tjera – sepse ato nuk janë dhimbje që varen nga faktorët e studiuar nga shkenca: ato varen nga mungesa e energjisë në chakra. Racionalisht ju mund ta mohoni, por sa më shpejt që të përpiqeni të meditoni, dhimbja e kokës kalon. Si e shpjegoni? Mund të themi atë që duam me fjalë, por faktet tregojnë se meditimi shëron dhimbje koke. Këshillat e mia janë të meditoni çdo ditë, pa harruar chakra Mind, edhe në ato ditë kur ndiheni vërtet mirë: sepse nëse kur jeni mirë ju ndaloni të meditoni, chakra do të shkarkohet përsëri dhe ditët në vijim dhimbja e kokës do të kthehet . Zgjidhja nuk është të meditoni në momentin e saktë kur keni dhimbje koke, gjithmonë duke pritur që problemi të jetë serioz para se të vendosni të bëni diçka; zgjidhja është të meditoni së pari, në mënyrë që të nesërmen dhimbja të mos vijë. Në këtë mënyrë ju siguroni kohëzgjatjen e mirëqenies fizike të kokës tuaj për ditët në vijim. Një meditim i zgjuar fllad ju lejon të filloni ditën tuaj në mënyrën më të mirë, duke përjashtuar mundësinë e dhimbjes; pas kësaj, meditimi i mbrëmjes ose i natës garanton se nuk do të vuani ndonjë dhimbje në kokë ditën tjetër. Provojeni dhe do të zbuloni se nuk do të dëshironi të bëni pa meditim.

Faqja 3 nga 6

Ndonjëherë dhimbjet e kokës gjithashtu mund të vijnë nga zgjedhje të gabuara të ushqimit, të cilat shkaktojnë dhimbje në organet e brendshme, përfshirë dhimbjen e kokës. Kuptova disa vjet më parë se sa herë që pinja pije të famshme të lëmuara, të cilat nuk na mungojnë kurrë në tryezë, kam pasur një dhimbje koke të fortë. Nëse këto pije janë të famshme, nuk do të thotë që ato janë të mira, sepse ne jemi duke pirë pije që janë të dëmshme për trupin tonë, por që janë jashtëzakonisht të reklamuara dhe sponsorizuara, dhe për këtë arsye i besojmë asaj marke. Kuptova se sa herë që piva atë pije të gazuar gjatë drekës, dhimbja e lehtë e kokës filloi të rritet pak më vonë, e cila shpejt shndërrohej në dhimbje të trasha. Që atëherë kam vendosur të mos pi më pije me sheqer, dhe që atëherë nuk vuaj më dhimbje koke pas ngrënies. Duhet t’i kushtoni vëmendje momentit të saktë kur arrin dhimbja në kokë, sepse mund të kuptoni cilat janë arsyet, dhe nga këto eliminoni dhimbjen. Gabimi ynë më i madh është të kërkojmë gjithmonë një ilaç dhimbjeje që ndiejmë, në vend që të ndalemi për një moment për të kuptuar se cili është shkaku i dhimbjes sonë dhe eliminimi i bazës së tij. Për sa kohë që vendosim të blejmë ilaç për të trajtuar dhimbjen, nuk do ta zgjidhim kurrë problemin nga rrënja; nëse në vend të kësaj përqendrohemi të kuptojmë se cili është shkaku i dhimbjes, ne mund të eliminojmë shkakun dhe të sigurohemi që dhimbja nuk do të vijë më. Mos i keqkuptoni fjalët e mia duke menduar se jam kundër ilaçeve, sepse nuk po ju këshilloj të drejtoheni ndaj ilaçit kur vuani nga dhimbje të forta: përkundrazi po ju ftoj ta kuptoni trupin tuaj para se ta vidhni me ilaçe. Ka dhimbje që mund t’i kuroni duke eleminuar shkakun që i shkakton ata, pa pasur nevojë të prisni që ato të bëhen serioze dhe më pas duhet të shpenzoni para për ilaçe.

Një arsye tjetër pse mund të vuajmë nga dhimbja e kokës është mungesa e ujit. Ne të gjithë e dimë atë dhe prapë e harrojmë: trupi ynë është i përbërë kryesisht nga uji, pavarësisht kësaj pimë gjithçka përveç ujit. Harrojmë që uji nuk është sinonim i ndonjë lëngu tjetër që gjejmë në treg: nëse pimë një lëng frutash në një shishe, një çaj në shishe, kanaçe të pijeve të gazuara dhe gota në gota alkoolike, nuk është absolutisht e njëjta me pirjen uji. Trupi ynë ka nevojë për ujë, jo lëngje të tjerë, por ujë të pastër, sepse organet tona të brendshme kanë nevojë për ujë për të jetuar; nëse nuk ua japim atyre, ata sëmuren më shpejt, kështu që dhimbjet bëhen më të forta dhe më të vazhdueshme. A e dini se truri është i përbërë nga gati 80% ujë? Kjo do të thotë që çdo ditë duhet të pimë ujë që truri të mbetet i shëndetshëm. Nëse nuk pimë, trupi ynë nuk mund të shpikë ujin brenda tij, ai nuk mund të krijojë lëngje nga asgjë, kështu që ne vazhdojmë të lëshojmë lëngje por nuk thithim të reja. Pirja e ujit nuk është vetëm për peeing, ne kemi nevojë për ujë për të mbajtur organet tona të shëndetshëm, në mënyrë që ata të funksionojnë me të vërtetë mirë dhe të mos sëmuren shumë shpejt. Lessshtë e panevojshme të thuhet, nëse të gjithë pimë shumë më shumë ujë, në vend që të mbushim veten me lëngje të dobët, shumë dhimbje dhe sëmundje do të ishin të panjohura për ne. Kur keni dhimbje koke provoni të pini dy gota ujë, jo një gllënjkë, por dy gota të plota. Ndonjëherë kjo gjest i thjeshtë është i mjaftueshëm dhe në pak minuta dhimbja kalon.

Herë të tjera dhimbja e kokës na vjen për shkak të tretjes së dobët. Mund të ndodhë, veçanërisht në ato ditë kur jeni jashtë me miqtë ose të afërmit dhe menuja përfshin enët shumë thelbësore, që në një moment të caktuar të vaktit ju e ndjeni kokën të “fryrë”, sikur një tullumbace të ketë fryrë brenda kokës.

Faqja 4 nga 6

Në fillim nuk e kuptoni se çfarë është, por ky është një sinjal i fortë që duhet të ndaloni së ngrëni sepse trupi nuk është në gjendje ta rrëzojë atë. Ndjenja është mjaft e bezdisshme për ta bërë kokën të tjerr. Në raste të tjera situata përkeqësohet, për shkak të ngopjes së tepërt ose për shkak se jeni duke ngrënë ndërsa jeni në një dhomë të ftohtë ose jashtë saj; rreziqet e të ftohtit ju bëjnë të ndiheni bllokues në stomak dhe papritmas ndiheni pothuajse të dobëta. Edhe pijet e ftohta mund t’ju bëjnë të ngecni në stomak, kështu që duhet të jeni vërtet të kujdesshëm. Këto ndjesi pasohen nga dhimbje koke të forta, të cilat gjithashtu mund të zgjasin për ditët në vijim. Herë të tjera bezdia nuk vjen menjëherë. Mund të ndodhë që të hëngrën me vakte të rënda, të cilat nuk ju dukeshin kështu dhe akoma për trupin tuaj, po. Duket se gjithçka është në rregull, atëherë papritmas ju shtriheni në divan ose në shtrat dhe pothuajse menjëherë e ndjeni që stomaku juaj të ngurtësohet, sikur të ishte i bllokuar, dhe prej andej filloni dhimbjet e forta siç janë dhimbja në stomak, nauze dhe dhimbja e kokës. Lessshtë e panevojshme të thuhet, nuk duhet të shtriheni kurrë pasi të keni një darkë të rëndë, gjithashtu i kushtoni vëmendje asaj që hani gjatë darkës sepse trupi jo gjithmonë arrin të tretet në të njëjtën mënyrë si tretet dreka. Mund të jetë që ju kurrë nuk keni pasur probleme, por një ditë papritmas ju mbushni barkun shumë, pini pije të ftohta dhe fatkeqësi – sapo të dilni nga restoranti – ju ftoheni në bark; pasojat janë shumë të dhimbshme. Asnjëherë nuk duhet të dëgjojmë idenë se “nuk ka ndodhur kurrë”, sepse trupi ynë nuk funksionon për tërë jetën në të njëjtën mënyrë; ka raste kur jemi më të prekshëm, më të dobët, dhe prekja më e vogël është e mjaftueshme për të na bërë të ndjehemi keq. Kur tretemi dobët, edhe nëse nuk kemi dhimbje stomaku, mund të vijnë dhimbje koke, kështu që duhet t’i kushtojmë vëmendje asaj që hamë sidomos në darkë para se të flini.

Edhe ata që vuajnë nga problemet e mëlçisë mund të vuajnë nga dhimbja e kokës së bezdisshme, sepse të gjithë organet janë të bashkuar dhe shumë herë, nëse njeriu vuan, ai gjithashtu shkakton probleme te tjetri. Shumë njerëz as nuk e dinë se ku është mëlçia e tyre, kështu që ata e kalojnë jetën duke besuar se kanë dhimbje prapa, megjithëse dhimbja e tyre e vërtetë është në mëlçi. Ne kemi vetëm një mëlçi dhe është shumë delikate, kështu që ju nuk duhet të angazhoheni për ta shkatërruar atë. Pirja e alkoolit e bën mëlçinë tonë të sëmurë dhe shkakton dëme në trurin tonë, edhe kur besojmë se pimë pak, sepse shëndeti i organeve tona nuk varet nga ajo që mendojmë, por nga ajo që bëjmë. Nëse vendosim të ndalojmë pirjen e alkoolit dhe të rrisim thithjen e përditshme të ujit, shumë nga dhimbjet fizike që menduam se ishin normale do të pushojnë së ekzistuari. Studimet shkencore thonë se “alkooli është një substancë toksike e cila, pas gëlltitjes, duhet të metabolizohet shpejt për të shmangur dëmtimin e trupit”. por kjo krijon dëmtim të mëlçisë. Në të gjitha këto ne vazhdojmë ta pimë atë, duke e ditur që na dëmton dhe shkakton probleme serioze shëndetësore, përfshirë dhimbje koke të rënda që do të vazhdojnë edhe në ditët në vijim. Problemi i alkoolit nuk është aq shumë dhimbja e kokës gjatë marrjes, por dobësimi që e shkakton trupin tonë aq shumë sa bëhet më i ndjeshëm ndaj dhimbjeve të kokës në të ardhmen, gjë që do të vijë edhe kur nuk pimë. Për këtë arsye, ne duhet të ndalojmë pirjen e alkoolit, sepse krijon dëme që do të vazhdojnë edhe kur nuk pimë. Për të mos përmendur ilaçin, të cilin duhet ta shmangim absolutisht, sepse krijon dëme në trurin tonë që shkakton dhimbje të forta fizike, si dhe dëmtime serioze mendore që asnjë ilaç nuk mund ta shërojë kurrë plotësisht.

Këto natyrisht janë shkaqe “natyrale” që mund të shkaktojnë dhimbje koke. Por nëse nuk merrni alkool ose drogë, pini ujë rregullisht (jo gllënjka të vogla, por rreth dy litra në ditë), mos hani rëndë gjatë darkës, dhe përkundër kësaj vuani nga dhimbje koke të rënda, cilat janë shkaqet?

Faqja 5 nga 6

Në rast se dhimbja e kokës nga ju vuan është ajo që fillon nga një “birë” deri në sy, qoftë ajo djathtas ose majtas, nga e cila më pas shtrihet në gjatësi me një dhimbje fikse, pothuajse si një gjilpërë e gjatë që rrëshqet nga syri dhe arrin në qendër të kokës, mund të mos jetë shkaktuar nga arsye natyrore. Mundohuni të kuptoni nëse, këto dhimbje koke të rënda që fillojnë nga syri dhe zgjerohen sikur të ishte një gjilpërë e vërtetë që rrëshqet, arrin gjithmonë dhe vetëm kur të shihni / takoni / dëgjoni një person specifik në telefon, ose kur shkoni në një vend të caktuar. Këto dhimbje koke ndodhin shumë shpesh kur takojmë një person të caktuar i cili, brenda vetes, përjeton ndjenja shumë negative ndaj nesh. Dije që njerëzit dinë të gënjejnë shumë mirë dhe dinë të shtiren sikur janë të mirë dhe të sjellshëm, por thellë poshtë mund të kishin mëri të fshehur kundër teje, madje edhe të pa motivuar. Në veçanti, ndodh kur takojmë njerëz të moshës së mesme ose të moshuar, qofshin ata kolegë tanë më të vjetër, të afërmit tanë më të largët ose të afërmit tanë. Ju nuk e dini pse, akoma kur takoni atë tezen, vjehrrën, ose atë fqinj të moshuar, ju ndjeheni një sy të shpuar dhe ju ndjeheni që dhimbja po zgjatet më shumë. Shumë herë ndodh që dhimbja të mos vijë menjëherë, por pas disa orësh ose ditën tjetër, dhe gjithsesi ndodh gjithmonë pasi të takoni atë person specifik. Ju mund të mos i besoni këto gjëra, mendoni se “energjitë negative” nuk ekzistojnë, por faktet mendojnë ndryshe nga ju, sepse sa herë që takoheni apo dëgjoni edhe në telefon atë person specifik, pa pasur nevojë as ta shihni atë fizikisht, ju merrni një dhimbje koke shumë e rëndë. Kjo dhimbje nuk është normale. Këshillat e mia janë të praktikoni Mbrojtjen psikike përpara se të takoheni me këtë person, si dhe ta praktikoni atë menjëherë pas takimit; sepse dhimbja e kokës nuk është dëmi i vetëm që prezenca e saj krijon për ju, por është vetëm paralajmërimi i parë i një problemi shumë më serioz. Po ashtu, nëse mundeni, ju këshilloj ta largoni atë person ose ta takoni atë sa më pak të jetë e mundur, sepse nëse ju shkakton këto dhimbje koke të rënda, do të thotë që personi ka ndjenja shumë negative dhe të këqija ndaj jush, edhe nëse ai duket të jetë i mirë . Reflektoni për dhimbjen që prania e saj ju shkakton, sepse nuk është një gjë e mirë dhe nuk është e drejtë që ju të vuani këto dhimbje vetëm në mënyrë që të mos dukeni të vrazhdë ose të vrazhdë ndaj tij. Largohuni prej saj dhe do të vini re nëse këto dhimbje pushojnë.

Jo vetëm që njerëzit mund t’ju ​​shkaktojnë dhimbje koke, thjesht duke parë ju, por edhe vende specifike. Ndoshta ju ndodh të përjetoni një dhimbje koke të rëndë, vetëm kur shkoni të gjeni një mik apo të afërm në shtëpinë e tij. Për sa kohë që ishit jashtë, ju ndjeheshit mirë, por posa hyni në shtëpinë e tij, ndjeheni keq, sepse goditjet vijnë dhe pastaj kthehen shpejt në dhimbje koke të forta. Në këtë rast mund të ndodhë për shkak të atij personi specifik, ose mund të ndodhë për shkak të programeve energjetike që janë krijuar brenda shtëpisë, të cilat janë shumë negative dhe të ndenjura. Për shkak të tyre, posa të hyni në shtëpi ju merrni një dhimbje koke të fortë, ndonjëherë edhe tjerrje dhe vjellje. Nëse ndodh që ta takoni atë person jashtë shtëpisë, dhe të ndjeheni mirë, por të ndjeheni keq vetëm kur të hyni në shtëpinë e tij, atëherë mund të jetë që ai person të mos krijojë dhimbje koke, por energjinë negative të shtëpisë së tij, të e cila padyshim që ajo nuk e kupton ose as nuk e di përkufizimin. Ju mund ta ndihmoni atë të pastrojë energjinë e shtëpisë së saj duke e këshilluar atë që të ndjekë këtë rrugë medituese. Sidoqoftë, ekziston edhe një arsye, që mund të ju shtyjë të provoni dhimbje koke kur hyni në shtëpinë e këtij miku / të afërmi, që mund të mos jetë as faji i energjisë së shtëpisë; në fakt, shkaku i dhimbjeve të forta të kokës mund të jetë prania e një entiteti, i cili ndodhet pikërisht në shtëpinë e tij. Subjekti nuk ka nevojë të lëvizë objekte ose të bëjë zhurmë, sepse disa prej tyre janë shumë të qetë; megjithatë prania e tyre na shkakton dhimbje koke shumë të forta dhe dhimbje të ndryshme.

Disa prezenca arrijnë t’ju shkaktojnë dhimbje kaq të forta, saqë mendoni seriozisht që keni një problem shumë serioz shëndetësor, pasi dhimbjet e kokës janë aq të forta sa duket se ju çmenden. Në veçanti, disa prezenca shumë negative që mund të gjenden në shtëpinë tuaj ose në vende të tjera që i shpeshtoni, arrijnë t’ju shkaktojnë dhimbje në hemisferat, aq të forta dhe pulsuese, saqë do të merrni mendimin e tmerrshëm për të pasur atë që e di se çfarë sëmundje. Para se të frikësoheni, unë ju këshilloj të meditoni dhe mbroni mirë, si dhe të mbroni shtëpinë tuaj përmes Mbrojtjes Psikike.

Faqja 6 nga 6

Dhimbja e shkaktuar nga një entitet zakonisht fillon në mes të natës, ndërsa jeni duke fjetur, duke ju goditur në një hemisferë (zakonisht e majta) aq e fortë sa që dhimbja madje mund t’ju zgjojë. Atëherë të nesërmen në mëngjes do të ngriheni me dhimbjen e kokës tashmë të pranishme, duke ndier hemisferën pulsuese dhe duke u rritur në intensitet. Dhimbja është aq e fortë sa që vetëm të flasësh, të dëgjosh të tjerët duke folur dhe të shikosh ndonjë burim drite (llambadar, ekran telefoni celular, TV) do ta shpejtojë dhimbjen tënde. E veçanta e kësaj dhimbje koke është se, në momente të caktuara, ajo kalon nga një hemisferë në tjetrën pothuajse sikur të kishte “diçka të gjallë” brenda kokës sonë. Pse duhet të lëvizë një dhimbje nga një pjesë e trupit në tjetrën, sikur asgjë të mos kishte ndodhur? Nëse një krah dhemb, nuk është normale nëse dhimbja lëviz shpejt në shpatull, duke lënë krahun. Whatfarë lloj dhimbje është e aftë të lëvizë vetë? Jo “dhimbje”, por “sulm” ose, herë të tjera, “larvë”. Nëse një pjesë e trupit tuaj dhemb, dhe papritmas kjo dhimbje lëviz plotësisht në një pjesë tjetër të trupit – duke braktisur të parën – do të thotë, pothuajse me siguri, se ajo dhimbje është shkaktuar nga një larvë energjike. Nga ana tjetër, kur dhimbja nuk lëviz, por ajo intensifikohet në momente precize, duke kaluar në një nivel shumë të lartë (shumë të lartë!) Në disa sekonda, ka më shumë të ngjarë të jetë rezultat i një sulmi energjetik. Disa prani arrijnë të provokojnë sulme energjetike aq të forta, saqë ne ndiejmë dhembje kaq të forta fizike saqë do na duket sikur çmendemi. Dhimbja e kokës është një nga ato dhimbjet që ju frikëson vërtet, sepse vjen nga askund dhe shkon nga një dhimbje e lehtë në një dhimbje halucinuese, në disa sekonda; kjo nuk është normale! Rrjedh nga një sulm energjetik i provokuar nga subjektet negative ose nga njerëz që – për një arsye të palogjikshme – e kanë atë kundër nesh. Problemi me dhimbjen e kokës në sulm është se mund të merrni sa më shumë ilaçe siç dëshironi, por tashmë keni kuptuar se ato nuk janë të mjaftueshme për të lehtësuar dhimbjen; përkundrazi, me të vërtetë duket se ato nuk kanë asnjë efekt. Ilaçet mund të kurojnë shumë lloje të problemeve fizike, por për fat të keq ende nuk ka ilaç që mund të shërojë problemet e shkaktuara nga sulmet psikike.

Edhe dhimbjet e kokës në tempuj shpesh vijnë nga energjitë negative. Tempujt janë shumë të ndjeshëm ndaj energjive, kështu që mund të ndodhë që vetëm duke iu afruar një personi negativ – i cili mund të mos e ketë as atë kundër jush, por është ajo që është brenda brenda – ju shkakton goditje dhe dhimbje në një ose të dy tempujt. Ndoshta ai person po ju flet për problemet e tij, ose ai thjesht ju afrohet edhe pa folur, dhe papritmas ndjen një dhimbje shumë të fortë duke hyrë në tempullin tuaj dhe duke zgjeruar kokën. Kjo është ajo që të bën të kuptosh që nuk është një dhimbje koke normale: sepse e ndjen se vjen nga tempulli; nuk është krijuar, por hyn. Kjo ju bën të kuptoni se është një energji e jashtme që arrin të hyjë në kokën tuaj dhe t’ju shkaktojë dhimbje. Në raste të tjera ndodh e njëjta situatë për shkak të një entiteti negativ që na afrohet. Modaliteti është i njëjtë, sepse posa të afrohet, na shkakton kaq shumë dhimbje në tempull; problemi qëndron në faktin se duke mos parë entitetin, ju nuk e kuptoni praninë e tij, kështu që ju po mashtroni vetë se është një dhimbje koke natyrale, ndërsa ka shumë pak normale.

Pavarësisht nëse bëhet fjalë për dhimbje koke në tempuj, dhimbje në hemisferat që përfundojnë të tronditura, siklet që fillojnë nga nape dhe më pas shkojnë thellë si plumba, apo gjilpëra që hyjnë në sy, këto dhimbje nuk janë normale, sepse ato shkaktohen në pjesën më të madhe të kohës nga prania e subjekteve negative ose njerëzve që kanë ndjenja shumë të errëta ndaj nesh.

Ende ka shumë gjëra që ju duhet të dini për dhimbjen e kokës, por ne do të futemi në to më vonë. Sigurisht, me këtë artikull nuk jam duke përjashtuar dhimbje koke natyrale, të cilat mund të vijnë nga shkaqe normale, siç është psh kalimi i një dite në një mjedis tepër të zhurmshëm, gjë që ju bëri të shkoni në shtëpi me dhimbje koke; ose të keni overslept, gjë që ju bën të zgjoheni me dhimbje në kokë. Ka shkaqe natyrale që ne tashmë i dimë, kështu që sigurisht duhet t’i kushtojmë vëmendje për të shmangur pasojat. Por ka dhimbje që nuk shkaktohen nga arsye të tilla dhe ne nuk dimë si t’i shmangim ose t’i korrigjojmë. Ky është momenti kur do të duhet të kuptojmë se ato dhimbje nuk janë normale. Këtu Meditimi ndërhyn: na ushqen me energji pozitive dhe na mbron nga ato negative, në mënyrë që njerëzit dhe prania malinje të mos mund të provokojnë më vuajtje të tilla. Mbrojtja psikike është po aq e rëndësishme, sepse i largon këto energji negative larg nesh, përfshirë entitetet e errëta. Por ky nuk është ilaçi i vetëm! Në fakt, për dhimbjet e kokës më “urgjente”, ekziston edhe ajo shërimi energjik, i cili përdor energjinë pranike për të shëruar dhimbjet që ne po kalojmë. Në artikullin tjetër do të flas për Visualization, në të cilin do t’ju mësoj një teknikë përmes një udhëzuesi Audio, të cilin do t’ju duhet të filloni të kuptoni bazën e teknikave në të cilat përdoret prana, siç është Shërimi.

 

Para se të vazhdoni me leximin, ne ju kërkojmë të lini një koment nën këtë artikull për të na njoftuar vlerësimin tuaj. Na tregoni nëse ky artikull ishte i dobishëm dhe ju pëlqeu!

 

 

 

Ky dokument është përkthimi i aritukullit origjinal (https://www.accademiadicoscienzadimensionale.com/archives/85167) i sitit Accademia di Coscienza Dimensionale.

Fundi i faqes 6 nga 6. Nëse të pëlqeu artikulli komento këtu poshtë dhe përshkruaj ndjesitë e tua gjatë leximit apo praktikimit të teknikës së propozuar.

 

Ky dokument është pronë e https://www.accademiadicoscienzadimensionale.com/. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara, është i ndaluar çdo përdorim i plotë apo i pjesshëm i përmbajtjeve të pranishme në portal, përfshirë memorizimi, riprodhimi, ripunimi, përhapja apo shpërndarja e përmbajtjeve të njëjta nëpërmjet çdo platforme teknologjike, suporti apo rrjeti telematik pa autorizimin e shkruar të mëparshëm nga ana e Akademisë së Koshiencës Dimensionale, A.C.D. Çdo shkelje dënohet me ligj. ©

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Vuoi aggiungere il tuo banner personalizzato? Scrivici a [email protected]